PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11289}

Tylko dla orłów

Where Eagles Dare
7,7 28 776
ocen
7,7 10 1 28776
7,8 4
oceny krytyków
Tylko dla orłów
powrót do forum filmu Tylko dla orłów

Ciekawostka

ocenił(a) film na 10

Niedawno skończyłem czytać książkę autorstwa Michała Talarka "Clint Eastwood. Życie po obu stronach kamery". Przeczytałem m.in., że film kręcono głównie w Austrii, a sceny kaskaderskie były nakręcane zgoła odmiennie. Clint Eastwood (znany z zamiłowania do samodzielnego wykonywania scen kaskaderskich) skarżył się, że większość z nich grał z dublerem Richarda Burtona. Scena gdzie obaj wspinali się po linie wyglądała następująco: Clint Eastwood wspinał się samodzielnie, natomiast Richard Burton był ciągnięty w górę dźwigiem, dodając minę pełną wysiłku. Kiedy Eastwoodowi zabroniono wziąć udział w scenach na dachu kolejki liniowej, stwierdził, że film powinien nosić tytuł "Tylko dla dublerów".
Sama książka jest świetna i można dowiedzieć się z niej dużo ciekawostek o życiu Clinta Eastwooda.
Film oglądałem kilka razy i wg mnie jest świetny. Chętnie do niego wracam. Ma w sobie klimat, którego brakuje wielu współczesnym filmom.

ocenił(a) film na 10
t1o9m8e6k

Faktycznie, ciekawostka... Ciekawe, skąd Clint Eastwood znał polski tytuł tego filmu. Bo angielski nijak się ma do "Tylko dla dublerów".

geralt_z

Może to wina tłumaczenia książki.Skoro Polski tytuł brzmi "Tylko dla Orłów" to trudno by w książce zmieniali nazwę filmu .

ocenił(a) film na 10
Danio31b

Mnie chodzi o to, że angielski tytuł zarówno filmu jak i pierwowzoru książkowego brzmi "Where Eagles Dare", co znaczy "Tam gdzie odważają się orły". Pewnie niewielu polskim czytelnikom książki Eastwooda coś by to powiedziało, więc zmienili na "Tylko dla orłów" i "Tylko dla dublerów". Może to być...

geralt_z

Daleki jestem od chwalenia polskich tlumaczy - zwlaszcza gdy chodzi o tytuly - ale "Tylko dla orlow" dokladnie oddaje sens.

romeksz_2

Wystarczyłoby by napisać, że Clint Eastwood zaproponował tytuł "Where Doubles Dare" (Tylko dla dublerów)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones